Licensed to WSY Swimming           HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 1/24/2020 08:35 PM
                      West York vs New Oxford - 1/23/2020                      
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 New Oxford High School  'A'                            NT    2:09.03  
     1) Anderson, Lilly                 2) Clabaugh, Valerie              
     3) Richter, Lauren 16              4) Raab, Molly                    
       35.69    36.50    28.51    28.33                                    
  2 West York High School-US  'A'                          NT    2:24.39  
     1) Kestner, Kylie 14               2) Noel, Sarah E 16               
     3) Steele, Alisa 13                4) Metz, Lexi 13                  
       50.99    24.19    35.85    33.36                                    
  3 New Oxford High School  'B'                            NT    2:39.39  
     1) Hutchinson-Thomas, Dillon       2) Kint, Lauren                   
     3) Scott, Morgan                   4) Paulina, Garcia-Lua            
       37.37    42.65    43.27    36.10                                    
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 West York High School-US  'A'                          NT    1:45.65  
     1) Miller, Jackson C 16            2) Landis, Alex J 15              
     3) Friedah, Jack D 15              4) Connolly, Aidan 15             
       27.29    29.65    26.10    22.61                                    
  2 New Oxford High School  'A'                            NT    1:51.91  
     1) Hayward, James                  2) Smith, Cole                    
     3) Clinton, Jon                    4) Flores, Alan                   
       30.70    31.10    26.01    24.10                                    
  3 West York High School-US  'B'                          NT    2:00.03  
     1) Vu, Jaydon 13                   2) Pacifico, Ben 13               
     3) Miller, Kyle 13                 4) Noel, Adam 13                  
       30.49    33.57    28.12    27.85                                    
  4 New Oxford High School  'B'                            NT    2:06.34  
     1) Hayward, Grant                  2) Kelley, Caleb                  
     3) Swift, Daniel                   4) Swift, Garrett                 
       32.48    33.91    30.92    29.03                                    
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Palmquist, Anna           13 West York-US         2:22.86    2:20.27  
      32.62   36.68   24.38   46.59                                
  2 Anderson, Lilly              NOHS                      NT    2:32.73  
      34.74   40.01   41.13   36.85                                
  3 Steele, Alisa             13 West York-US         2:32.93    2:33.36  
      33.91   40.08   41.83   37.54                                
  4 Kint, Lauren                 NOHS                      NT    2:52.56  
      38.95   43.85   47.24   42.52                                
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Landis, Alex J            15 West York-US         1:58.30    2:01.40  
      27.17   30.28   31.72   32.23                                
  2 Flores, Alan                 NOHS                      NT    2:09.01  
      27.08   31.45   34.70   35.78                                
  3 Pacifico, Ben             13 West York-US              NT    2:09.77  
      29.38   32.84   33.91   33.64                                
  4 Kelley, Caleb                NOHS                      NT    2:28.29  
      32.03   36.54 1:19.72                                        
  5 Stratford, Jacob          13 West York-US         2:41.04    2:36.32  
      32.96   39.49   42.76   41.11                                
  6 Kraus, William            16 NOHS                      NT    2:51.52  
      36.55   42.42   46.54   46.01                                
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clabaugh, Valerie            NOHS                      NT    2:37.80  
      32.81   42.05   46.70   36.24                                
  2 Coats, Katie                 West York-US         2:45.57    2:47.33  
      33.25   44.11   50.18   39.79                                
  3 Noel, Sarah E             16 West York-US         2:49.40    2:51.46  
      41.04   45.88   44.76   39.78                                
  4 Hutchinson-Thomas, Dillo     NOHS                      NT    2:59.22  
      36.72   44.19   55.09   43.22                                
  5 Scott, Morgan                NOHS                      NT    3:24.80  
      47.50   53.99   59.09   44.22                                
 -- Kestner, Kylie            14 West York-US         3:06.75         DQ  
      One hand touch - breast
      39.12   47.77   59.00   41.79                                
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Jackson C         16 West York-US         2:08.27    2:11.56  
      28.10   33.09   39.68   30.69                                
  2 Friedah, Jack D           15 West York-US         2:15.47    2:17.73  
      28.90   34.51   41.60   32.72                                
  3 Hayward, James               NOHS                      NT    2:20.71  
      29.83   35.60   41.88   33.40                                
  4 Flores, Angel             16 NOHS                      NT    2:38.07  
      32.11   38.42   51.42   36.12                                
  5 Batiste, Ayden               NOHS                      NT    2:44.10  
      35.21   44.42   47.37   37.10                                
  6 Noel, Adam                13 West York-US         3:00.85    3:03.31  
      35.84   44.13 1:02.81   40.53                                
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Landis, Ellie M           15 West York-US           26.01      27.13  
  2 Christie, Kenzie D        16 NOHS                      NT      29.07  
  3 Anderson, Emma               NOHS                      NT      32.22  
  4 Metz, Lexi                13 West York-US           33.13      33.09  
  5 Daniels, Kelsey              NOHS                      NT      39.27  
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Connolly, Aidan           15 West York-US           22.82      23.11  
  2 Clinton, Jon                 NOHS                      NT      24.02  
  3 Swift, Daniel                NOHS                      NT      28.04  
  4 Swift, Garrett               NOHS                      NT      28.26  
  5 Heist, Brennan            17 West York-US           33.73      34.19  
  6 Hutton, Alexander         13 West York-US           37.59      37.27  
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richter, Lauren           16 NOHS                      NT    1:05.31  
      30.18   35.13                                                
  2 Coats, Katie                 West York-US         1:12.79    1:14.12  
      34.82   39.30                                                
  3 Steele, Alisa             13 West York-US         1:28.23    1:29.18  
      38.83   50.35                                                
  4 Smith, Courtney              NOHS                      NT    1:29.38  
      38.75   50.63                                                
  5 Scott, Morgan                NOHS                      NT    1:53.22  
      51.54 1:01.68                                                
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Friedah, Jack D           15 West York-US           58.46    1:00.51  
      28.42   32.09                                                
  2 Miller, Kyle              13 West York-US              NT    1:04.99  
      30.34   34.65                                                
  3 Smith, Cole                  NOHS                      NT    1:14.57  
      34.05   40.52                                                
  4 Batiste, Ayden               NOHS                      NT    1:27.74  
      39.85   47.89                                                
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Landis, Ellie M           15 West York-US           57.28    1:02.03  
      29.31   32.72                                                
  2 Christie, Kenzie D        16 NOHS                      NT    1:05.58  
      31.24   34.34                                                
  3 Ziesman, Jordyn           13 West York-US         1:17.86    1:17.85  
      37.43   40.42                                                
  4 Englund, Delilah             NOHS                      NT    1:24.40  
  5 Paulina, Garcia-Lua          NOHS                      NT    1:30.13  
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Connolly, Aidan           15 West York-US           51.01      51.72  
      24.25   27.47                                                
  2 Clinton, Jon                 NOHS                      NT      55.54  
  3 Vu, Jaydon                13 West York-US           55.54      55.67  
      26.67   29.00                                                
  4 Kelley, Caleb                NOHS                      NT    1:01.79  
      30.44   31.35                                                
  5 Swift, Daniel                NOHS                      NT    1:06.11  
      31.47   34.64                                                
  6 Heist, Brennan            17 West York-US         1:26.47    1:25.89  
      39.07   46.82                                                
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Palmquist, Anna           13 West York-US         6:14.37    6:11.10  
      33.07   37.68   37.71   37.91   38.52   38.50   38.01   38.43
      37.16   34.11                                                
  2 Anderson, Lilly              NOHS                      NT    6:52.21  
      35.23   39.56   41.55   41.81   42.40   42.55   43.01   43.87
      43.46   38.77                                                
  3 Hutchinson-Thomas, Dillo     NOHS                      NT    7:23.95  
      37.78   42.88   45.07   46.43   46.58   46.72   45.96   45.74
      45.83   40.96                                                
  4 Jacobs, Holly             13 West York-US              NT    8:15.94  
      39.50   46.87   51.18   50.01   52.53   53.09   52.82   52.76
      51.05   46.13                                                
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pacifico, Ben             13 West York-US         5:35.88    5:41.66  
      29.56   32.45   33.83   34.78   34.95   34.96   35.68   35.41
      35.73   34.31                                                
  2 Febres, Gianmarco         14 West York-US         6:19.71    6:30.25  
      34.46   38.71   39.34   39.92   40.45   40.01   39.75   40.59
      39.35   37.67                                                
  3 Hayward, Grant               NOHS                      NT    7:01.65  
      35.03   39.73   42.05   42.99   44.10   44.36   45.20   44.71
      44.38   39.10                                                
  4 Stratford, Jacob          13 West York-US         8:04.33    7:47.37  
      38.00   45.39   46.85   48.38   50.31   50.16   48.83   49.46
    1:30.03                                                        
  5 Kraus, William            16 NOHS                      NT    7:52.91  
      38.08   42.91   46.70   47.97   47.96   52.18   49.46   50.25
      50.63   46.77                                                
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 New Oxford High School  'A'                            NT    1:53.57  
     1) Clabaugh, Valerie               2) Christie, Kenzie D 16          
     3) Raab, Molly                     4) Richter, Lauren 16             
       29.39    29.29    28.45    26.44                                    
  2 West York High School-US  'A'                          NT    1:58.07  
     1) Coats, Katie                    2) Palmquist, Anna 13             
     3) Steele, Alisa 13                4) Landis, Ellie M 15             
       30.38    29.32    30.43    27.94                                    
  3 New Oxford High School  'B'                            NT    2:12.53  
     1) Smith, Courtney                 2) Kint, Lauren                   
     3) Anderson, Emma                  4) Englund, Delilah               
       32.04    32.81    32.52    35.16                                    
  4 New Oxford High School  'C'                            NT   x2:45.91  
     1) Paulina, Garcia-Lua             2) Daniels, Kelsey                
     3) Ibisevic, Edna                  4) Lopez-Garcia, Liliana          
       38.64    40.02  1:27.25                                             
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 New Oxford High School  'A'                            NT    1:40.48  
     1) Flores, Alan                    2) Flores, Angel 16               
     3) Hayward, James                  4) Clinton, Jon                   
       24.33    24.87    27.57    23.71                                    
  2 West York High School-US  'A'                          NT    1:44.44  
     1) Miller, Kyle 13                 2) Pacifico, Ben 13               
     3) Vu, Jaydon 13                   4) Noel, Adam 13                  
       25.31    26.79    25.19    27.15                                    
  3 New Oxford High School  'B'                            NT    1:53.09  
     1) Swift, Garrett                  2) Swift, Daniel                  
     3) Smith, Cole                     4) Kelley, Caleb                  
       28.79    29.62    28.37    26.31                                    
  4 West York High School-US  'B'                          NT    2:15.18  
     1) Febres, Gianmarco 14            2) Stratford, Jacob 13            
     3) Hutton, Alexander 13            4) Heist, Brennan 17              
       30.30    31.77    39.05    34.06                                    
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richter, Lauren           16 NOHS                      NT    1:05.33  
      31.88   33.45                                                
  2 Kestner, Kylie            14 West York-US         1:19.33    1:20.91  
      38.53   42.38                                                
  3 Jacobs, Holly             13 West York-US              NT    1:40.09  
      48.82   51.27                                                
  4 Englund, Delilah             NOHS                      NT    1:49.31  
  5 Lopez-Garcia, Liliana        NOHS                      NT    2:00.69  
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Jackson C         16 West York-US           56.73      57.83  
      28.28   29.55                                                
  2 Miller, Kyle              13 West York-US              NT    1:04.63  
      31.48   33.15                                                
  3 Vu, Jaydon                13 West York-US         1:04.87    1:06.44  
      32.15   34.29                                                
  4 Flores, Angel             16 NOHS                      NT    1:09.05  
      33.83   35.22                                                
  5 Hayward, Grant               NOHS                      NT    1:14.55  
      36.33   38.22                                                
  6 Swift, Garrett               NOHS                      NT    1:26.44  
      42.49   43.95                                                
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clabaugh, Valerie            NOHS                      NT    1:19.80  
      37.53   42.27                                                
  2 Noel, Sarah E             16 West York-US         1:25.14    1:23.36  
      39.67   43.69                                                
  3 Ziesman, Jordyn           13 West York-US         1:36.81    1:26.59  
      40.64   45.95                                                
  4 Metz, Lexi                13 West York-US         1:38.61    1:37.46  
      45.15   52.31                                                
  5 Daniels, Kelsey              NOHS                      NT    1:45.18  
      48.53   56.65                                                
  6 Ibisevic, Edna               NOHS                      NT    1:55.19  
      53.78 1:01.41                                                
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Landis, Alex J            15 West York-US         1:06.25    1:06.74  
      30.74   36.00                                                
  2 Flores, Alan                 NOHS                      NT    1:10.22  
      32.96   37.26                                                
  3 Hayward, James               NOHS                      NT    1:10.63  
      33.03   37.60                                                
  4 Smith, Cole                  NOHS                      NT    1:15.21  
      34.72   40.49                                                
  5 Febres, Gianmarco         14 West York-US         1:23.94    1:25.57  
      39.68   45.89                                                
  6 Hutton, Alexander         13 West York-US         1:51.12    1:45.38  
      45.16 1:00.22                                                
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 West York High School-US  'B'                          NT    4:44.20  
     1) Metz, Lexi 13                   2) Noel, Sarah E 16               
     3) Jacobs, Holly 13                4) Ziesman, Jordyn 13             
       32.28  1:08.63    35.91  1:16.37    36.66  1:19.45    27.96    59.75
  2 New Oxford High School  'A'                            NT    4:47.45  
     1) Smith, Courtney                 2) Kint, Lauren                   
     3) Anderson, Emma                  4) Christie, Kenzie D 16          
       33.71  1:11.28    35.89  1:16.34    34.42  1:18.46    26.63  1:01.37
  3 West York High School-US  'A'                          NT    4:50.24  
     1) Palmquist, Anna 13              2) Coats, Katie                   
     3) Kestner, Kylie 14               4) Landis, Ellie M 15             
       31.76  1:05.74    17.91  1:08.10    37.49  1:16.40    37.64  1:20.00
  4 New Oxford High School  'B'                            NT    6:11.72  
     1) Englund, Delilah                2) Ibisevic, Edna                 
     3) Scott, Morgan                   4) Paulina, Garcia-Lua            
       41.83  1:31.24    45.46  1:42.08    15.56    42.79    53.27  2:15.61
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 West York High School-US  'A'                          NT    3:35.04  
     1) Connolly, Aidan 15              2) Friedah, Jack D 15             
     3) Landis, Alex J 15               4) Miller, Jackson C 16           
       24.85    52.43    26.16    55.46    25.80    55.84    24.18    51.31
  2 New Oxford High School  'A'                            NT    4:31.03  
     1) Flores, Angel 16                2) Hayward, Grant                 
     3) Kraus, William 16               4) Batiste, Ayden                 
       29.96  1:02.66    31.87  1:07.12    35.45  1:17.39    31.17  1:03.86
  3 West York High School-US  'B'                          NT    5:28.52  
     1) Febres, Gianmarco 14            2) Stratford, Jacob 13            
     3) Heist, Brennan 17               4) Hutton, Alexander 13           
       31.82  1:08.49    34.72  1:13.90    39.10  1:26.42    46.08  1:39.71
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. New Oxford High School               86   2. West York High School                82
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. West York High School               102   2. New Oxford High School               67