Licensed to WSY Swimming            HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 2/4/2019 09:00 PM
                  Twin Valley v Governor Mifflin - 1/31/2019                   
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Governor Mifflin High School  'B'                      NT    1:58.79  
     1) Hubric, Ella B 15               2) Renninger, Kristina R 17       
     3) Hubric, Courtney L 17           4) Hubric, Camryn E 17            
       31.60    33.00    28.00    26.19                                    
  2 Governor Mifflin High School  'A'                      NT    2:04.77  
     1) Novotny, Courtney N 16          2) Steckiel, Emma J 16            
     3) Brown, Rebecca M 18             4) Steckiel, Abby G 14            
       33.36    36.52    28.30    26.59                                    
  3 Governor Mifflin High School  'C'                      NT   x2:07.18  
     1) Melcher, Connar A 17            2) Melcher, Mackenzie L 14        
     3) Gerhard, Emilie L 17            4) Miller, Aubrey M 15            
       29.52    36.23    34.27    27.16                                    
 -- Governor Mifflin High School  'D'                      NT   X2:15.56  
     1) Smith, Karleigh R 15            2) Gann, Hannah E 14              
     3) Deloretta, Paige G 15           4) Rosenbaum, Reagan C 14         
       35.38    38.08    33.40    28.70                                    
 -- Twin Valley Hsst-MA  'A'                          1:48.76         DQ  
     1) Wolgemuth, Rachael M 17         2) Henry, Sara J 16               
     3) Amber-Messick, Adeline M 16     4) Wittorff, Reagan L 17          
       35.68    35.94    31.22    24.16                                    
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Governor Mifflin High School  'B'                      NT    1:47.80  
     1) Gerhard, Ben M 15               2) Novotny, Jake C 18             
     3) Blandford, Caden D 15           4) Stauffer, Shane F 17           
       29.02    30.31    25.86    22.61                                    
  2 Governor Mifflin High School  'A'                      NT    1:48.55  
     1) McCurley, Aiden S 16            2) Hassler, Aidan 17              
     3) Brown, Matthew G 18             4) Heckman, Glenn R 16            
       26.78    30.84    26.23    24.70                                    
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rouleau, Emily R          16 GMHS                      NT    2:09.33  
      28.67   32.30   32.37   35.99                                
  2 Lahmann-Metcalfe, Helen   15 TV-MA                2:06.34    2:10.52  
      28.42   32.33   34.76   35.01                                
  3 Yoder, Saige E            18 GMHS                      NT    2:13.85  
      31.01   34.15   35.09   33.60                                
  4 Deloretta, Paige G        15 GMHS                      NT    2:20.50  
      31.94   35.63   36.59   36.34                                
 -- Eisenhauer, Hayley A      15 GMHS                      NT   X2:32.16  
      35.24   39.55   40.23   37.14                                
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blandford, Caden D        15 GMHS                      NT    1:57.30  
      26.47   29.41   30.98   30.44                                
  2 Brown, Matthew G          18 GMHS                      NT    2:02.45  
      26.95   30.77   31.46   33.27                                
  3 Vanschaick, Brandon M     15 GMHS                      NT    2:18.31  
      30.34   35.24   37.26   35.47                                
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peticca, Julia E          16 GMHS                      NT    2:29.06  
      32.71   37.01   45.08   34.26                                
  2 Hubric, Ella B            15 GMHS                      NT    2:32.67  
      32.69   39.18   45.94   34.86                                
  3 Dreibelbis, Katelyn L     16 GMHS                      NT    2:45.88  
      35.06   40.31 1:30.51                                        
 -- Gann, Hannah E            14 GMHS                      NT   X2:45.80  
      35.91   43.14   48.43   38.32                                
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stauffer, Shane F         17 GMHS                      NT    2:06.56  
      16.38   31.49   41.58   37.11                                
  2 Monaghan, Justin T        17 TV-MA                2:05.02    2:08.03  
      17.34   33.43   36.45   40.81                                
  3 Bachman, Sean G           17 GMHS                      NT    2:32.00  
      21.39   40.05   46.82   43.74                                
  4 Hofmann, Mark C           15 GMHS                      NT    2:36.53  
      23.44   41.60   46.24   45.25                                
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wittorff, Reagan L        17 TV-MA                  24.62      25.19  
  2 Miller, Aubrey M          15 GMHS                      NT      27.00  
  3 Melcher, Mackenzie L      14 GMHS                      NT      27.33  
  4 Wolgemuth, Rachael M      17 TV-MA                  27.86      27.74  
  5 Rosenbaum, Reagan C       14 GMHS                      NT      28.14  
  6 Labruto, Lauren           14 TV-MA                     NT      32.06  
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gerhard, Ben M            15 GMHS                      NT      24.22  
  2 Novotny, Jake C           18 GMHS                      NT      25.08  
  3 Miller, Olliver D         15 TV-MA                  28.24      26.76  
  4 Frech, Isaac R            16 GMHS                      NT      27.48  
  5 George, Chris S           15 TV-MA                  27.80      27.72  
  6 George, Austin            15 TV-MA                  35.54      28.25  
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rouleau, Emily R          16 GMHS                      NT    1:03.98  
      30.29   33.69                                                
  2 Miller, Aubrey M          15 GMHS                      NT    1:09.95  
      33.24   36.71                                                
  3 Gerhard, Emilie L         17 GMHS                      NT    1:16.29  
 -- Smith, Karleigh R         15 GMHS                      NT   X1:14.79  
      34.00   40.79                                                
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gerhard, Ben M            15 GMHS                      NT    1:01.81  
      29.12   32.69                                                
  2 Hassler, Aidan            17 GMHS                      NT    1:03.57  
      29.17   34.40                                                
  3 Bachman, Sean G           17 GMHS                      NT    1:11.77  
      32.84   38.93                                                
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lahmann-Metcalfe, Helen   15 TV-MA                  55.27      57.35  
      27.50   29.85                                                
  2 Renninger, Kristina R     17 GMHS                      NT      57.98  
      27.93   30.05                                                
  3 Tice, Ella C              15 GMHS                      NT    1:03.59  
      30.76   32.83                                                
  4 Progansky, Paige A        16 GMHS                      NT    1:04.19  
      30.34   33.85                                                
  5 Labruto, Lauren           14 TV-MA                1:11.33    1:08.68  
      33.33   35.35                                                
 -- Ness, Morgan J            14 GMHS                      NT   X1:04.03  
      30.63   33.40                                                
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Novotny, Jake C           18 GMHS                      NT      53.45  
  2 Brown, Matthew G          18 GMHS                      NT      53.70  
  3 Frech, Isaac R            16 GMHS                      NT    1:00.84  
  4 George, Chris S           15 TV-MA                1:04.76    1:03.26  
  5 George, Austin            15 TV-MA                1:07.61    1:04.14  
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yoder, Saige E            18 GMHS                      NT    5:44.71  
      31.39   34.38   34.86   34.60   35.45   35.29   35.23   35.38
      34.72   33.41                                                
  2 Dreibelbis, Katelyn L     16 GMHS                      NT    6:27.52  
      33.83   37.30   38.28   38.91   39.09   40.38   40.56   40.49
      40.12   38.56                                                
  3 Henry, Sara J             16 TV-MA                6:27.56    6:36.68  
      32.15   37.78   39.14   40.34   41.23   41.93   42.39   41.84
      41.29   38.59                                                
  4 Semsel, Eden E            14 GMHS                      NT    7:10.64  
      35.64   40.09   41.25   43.56   43.46   43.53   46.56   45.67
      46.04   44.84                                                
 -- Chandler, Emma K          15 GMHS                      NT   X8:15.86  
      39.30   46.95   48.73   51.36   51.65   51.81   53.04   53.65
      51.25   48.12                                                
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hassler, Aidan            17 GMHS                      NT    5:32.99  
      30.46   32.72   32.88   33.69   33.88   33.86   34.59   34.49
      34.47   31.95                                                
  2 Heckman, Glenn R          16 GMHS                      NT    5:37.42  
      30.09   32.84   33.58   33.88   34.26   34.46   35.04   34.92
      34.99   33.36                                                
  3 Lape, Key C               15 GMHS                      NT    8:09.62  
      41.54   46.80   50.18   51.84 1:43.09   50.77   50.16 1:35.24
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Twin Valley Hsst-MA  'A'                          1:41.31    1:47.78  
     1) Lahmann-Metcalfe, Helen M 15    2) Amber-Messick, Adeline M 16    
     3) Wolgemuth, Rachael M 17         4) Wittorff, Reagan L 17          
       26.51    29.46    27.40    24.41                                    
  2 Governor Mifflin High School  'A'                      NT    1:48.30  
     1) Steckiel, Emma J 16             2) Rouleau, Emily R 16            
     3) Hubric, Camryn E 17             4) Deloretta, Paige G 15          
       24.98    27.25    27.30    28.77                                    
  3 Governor Mifflin High School  'C'                      NT    1:48.54  
     1) Enriquez, Ava E 18              2) Miller, Aubrey M 15            
     3) Steckiel, Abby G 14             4) Rosenbaum, Reagan C 14         
       25.92    27.83    26.79    28.00                                    
  4 Governor Mifflin High School  'B'                      NT   x1:49.47  
     1) Brown, Rebecca M 18             2) Peticca, Julia E 16            
     3) Gerhard, Emilie L 17            4) Tice, Ella C 15                
       25.59    27.85    27.77    28.26                                    
 -- Governor Mifflin High School  'D'                      NT   X2:13.06  
     1) Chandler, Emma K 15             2) Semsel, Eden E 14              
     3) Gann, Hannah E 14               4) Smith, Karleigh R 15           
       41.76    30.15    30.31    30.84                                    
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Governor Mifflin High School  'B'                      NT    1:39.22  
     1) Stauffer, Shane F 17            2) Blandford, Caden D 15          
     3) Heckman, Glenn R 16             4) Frech, Isaac R 16              
       23.26    23.39    25.21    27.36                                    
  2 Governor Mifflin High School  'A'                      NT    1:39.34  
     1) McCurley, Aiden S 16            2) Brown, Matthew G 18            
     3) Bachman, Sean G 17              4) Hofmann, Mark C 15             
       22.53    24.43    26.33    26.05                                    
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hubric, Courtney L        17 GMHS                      NT    1:07.69  
      32.21   35.48                                                
  2 Hubric, Ella B            15 GMHS                      NT    1:09.63  
      32.94   36.69                                                
  3 Progansky, Paige A        16 GMHS                      NT    1:12.37  
      34.57   37.80                                                
  4 Amber-Messick, Adeline M  16 TV-MA                1:07.56    1:13.50  
      35.26   38.24                                                
 -- Eisenhauer, Hayley A      15 GMHS                      NT   X1:26.80  
      42.43   44.37                                                
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCurley, Aiden S         16 GMHS                      NT    1:00.44  
      28.67   31.77                                                
  2 Blandford, Caden D        15 GMHS                      NT    1:04.41  
      31.18   33.23                                                
  3 Lape, Key C               15 GMHS                      NT    1:45.68  
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Melcher, Connar A         17 GMHS                      NT    1:14.11  
      34.23   39.88                                                
  2 Melcher, Mackenzie L      14 GMHS                      NT    1:19.53  
      37.67   41.86                                                
  3 Peticca, Julia E          16 GMHS                      NT    1:21.11  
      38.48   42.63                                                
  4 Henry, Sara J             16 TV-MA                1:20.02    1:23.29  
      38.81   44.48                                                
 -- Semsel, Eden E            14 GMHS                      NT   X1:36.02  
      47.20   48.82                                                
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monaghan, Justin T        17 TV-MA                1:02.48    1:06.99  
      30.94   36.05                                                
  2 Stauffer, Shane F         17 GMHS                      NT    1:08.74  
      32.33   36.41                                                
  3 Miller, Olliver D         15 TV-MA                1:17.96    1:18.14  
      34.98   43.16                                                
  4 Hofmann, Mark C           15 GMHS                      NT    1:22.83  
      38.85   43.98                                                
  5 Vanschaick, Brandon M     15 GMHS                      NT    1:27.72  
      40.87   46.85                                                
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Governor Mifflin High School  'A'                      NT    4:04.22  
     1) Enriquez, Ava E 18              2) Smith, Karleigh R 15           
     3) Steckiel, Abby G 14             4) Yoder, Saige E 18              
       26.87    56.07    32.51  1:07.89    27.43    57.94    29.77  1:02.32
  2 Governor Mifflin High School  'C'                      NT    4:04.29  
     1) Brown, Rebecca M 18             2) Ness, Morgan J 14              
     3) Gerhard, Emilie L 17            4) Deloretta, Paige G 15          
       27.03    55.83    31.04  1:05.71    28.21    59.35    30.90  1:03.40
  3 Governor Mifflin High School  'B'                      NT   x4:11.79  
     1) Hubric, Courtney L 17           2) Eisenhauer, Hayley A 15        
     3) Renninger, Kristina R 17        4) Tice, Ella C 15                
       26.79    56.76    34.69  1:12.22    27.85    58.72    30.04  1:04.09
 -- Governor Mifflin High School  'D'                      NT   X4:31.19  
     1) Steckiel, Emma J 16             2) Dreibelbis, Katelyn L 16       
     3) Hubric, Camryn E 17             4) Chandler, Emma K 15            
       32.65  1:09.05    40.82  1:27.58    28.16  1:00.87    25.40    53.69
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Governor Mifflin High School  'B'                      NT    3:55.46  
     1) Heckman, Glenn R 16             2) Bachman, Sean G 17             
     3) Hassler, Aidan 17               4) Frech, Isaac R 16              
       26.56    55.45    27.91  1:00.27    27.86    58.93    28.92  1:00.81
  2 Governor Mifflin High School  'A'                      NT    4:05.49  
     1) McCurley, Aiden S 16            2) Gerhard, Ben M 15              
     3) Novotny, Jake C 18              4) Lape, Key C 15                 
       24.36    50.66    25.62    55.01    26.43    55.07    39.29  1:24.75
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Twin Valley Hsst                     34                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Twin Valley Hsst                     20