Licensed to WSY Swimming           HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 2/10/2018 02:49 PM
                     Montour vs. South Fayette - 2/8/2018                      
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
Varsity  
  1 South Fayette Varsity-AM  'A'                          NT    2:03.90  
     1) Young, Morgan T 15              2) Ray, Lexi B                    
     3) Biber, Cassie 17                4) Ely, Mia R 16                  
  2 South Fayette Varsity-AM  'B'                          NT    2:23.81  
     1) Rickert, Natalie M 16           2) Barnes, Avrey 17               
     3) Grimenstein, Anna 17            4) Burnside, Madison 18           
  3 Montour High School-AM  'A'                       2:28.71    2:26.00  
     1) Zubritzky, Veronica             2) Ditzenberger, Rachel           
     3) Broad, Delaney                  4) Mapel, Andi                    
  4 Montour High School-AM  'B'                            NT    2:27.00  
     1) Deets, Alicia                   2) Safko, Cindy                   
     3) Hermiller, Kate                 4) Owens, Nadeya                  
 -- South Fayette Varsity-AM  'C'                          NT   X2:24.97  
     1) Correll, Kayden 17              2) Brooks, Taylor 16              
     3) Guetari, Weeam 14               4) Joshi, Neha 18                 
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 South Fayette Varsity-AM  'A'                          NT    1:51.59  
     1) Miller, Ryan A 14               2) Fincke, Garrett G 15           
     3) Grimenstein, Michael 15         4) Cecere, Dante 18               
  2 Montour High School-AM  'A'                       1:50.33    1:56.00  
     1) May, Ryan                       2) Kehl, Blaise                   
     3) Medvitz, Jake                   4) Giles, Parker                  
  3 South Fayette Varsity-AM  'B'                          NT    1:56.10  
     1) Reddy, Shyam K 17               2) Black, Joseph 16               
     3) Nova, Gabriel N 16              4) Freidet, Derek a 14            
  4 South Fayette Varsity-AM  'C'                          NT   x2:01.73  
     1) Galioto, Niko C 15              2) Harisonkar, Aadi 15            
     3) Ryan, Jack 17                   4) Williams, Zach 17              
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duncan, Abbie             16 SFHS-AM                   NT    2:02.43  
  2 Rickert, Natalie M        16 SFHS-AM                   NT    2:23.81  
  3 Guetari, Weeam            14 SFHS-AM                   NT    2:26.56  
  4 Broad, Delaney               MONT-AM              2:51.91    2:53.35  
  5 Owens, Nadeya                MONT-AM              3:09.07    3:05.50  
  6 Deets, Alicia                MONT-AM              3:14.11    3:13.56  
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fincke, Garrett G         15 SFHS-AM                   NT    1:57.68  
      26.94   29.49   30.36   30.89                                
  2 Lynch, Kyle P             15 SFHS-AM                   NT    2:00.25  
      27.63   30.53   30.98   31.11                                
  3 Giles, Logan                 MONT-AM              2:03.66    2:05.53  
      27.15   31.01   33.57   33.80                                
  4 Black, Joseph             16 SFHS-AM                   NT    2:06.48  
      28.76   31.72   33.40   32.60                                
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Poe, Hailey               16 SFHS-AM                   NT    2:24.48  
      30.56   35.87   45.78   32.27                                
  2 Grimenstein, Anna         17 SFHS-AM                   NT    2:27.54  
      30.99   37.78   45.32   33.45                                
  3 Ray, Lexi B                  SFHS-AM                   NT    2:32.58  
      33.46   40.84   42.51   35.77                                
  4 Hermiller, Kate              MONT-AM              3:14.30    3:16.16  
      43.29   48.61   58.45   45.81                                
 -- Ditzenberger, Rachel         MONT-AM              3:01.90         DQ  
      46.59   46.87   49.55   40.11                                
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grimenstein, Michael      15 SFHS-AM                   NT    2:11.89  
      27.68   33.06   40.66   30.49                                
  2 May, Ryan                    MONT-AM              2:12.61    2:13.69  
      28.41   33.52   42.49   29.27                                
  3 Miller, Ryan A            14 SFHS-AM                   NT    2:25.67  
      30.98   36.46   45.25   32.98                                
  4 Galioto, Niko C           15 SFHS-AM                   NT    2:31.25  
      31.80   38.71   46.68   34.06                                
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Young, Morgan T           15 SFHS-AM                   NT      26.77  
  2 Ely, Mia R                16 SFHS-AM                   NT      28.31  
  3 Mapel, Andi                  MONT-AM                27.10      28.32  
  4 Burnside, Madison         18 SFHS-AM                   NT      28.62  
  5 Froehlich, Taylor            MONT-AM                37.64      33.74  
  6 Safko, Cindy                 MONT-AM                37.35      37.87  
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cecere, Dante             18 SFHS-AM                   NT      23.08  
  2 May, Alex                    MONT-AM                24.03      23.90  
  3 Tucker, Carson B          15 SFHS-AM                   NT      24.65  
  4 Reddy, Shyam K            17 SFHS-AM                   NT      25.67  
  5 Medvitz, Jake                MONT-AM                26.09      26.50  
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Biber, Alexandra          14 SFHS-AM                   NP     133.90  
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Poe, Hailey               16 SFHS-AM                   NT    1:04.54  
      30.48   34.06                                                
  2 Biber, Cassie             17 SFHS-AM                   NT    1:10.95  
      33.04   37.91                                                
  3 Broad, Delaney               MONT-AM              1:29.79    1:30.64  
      41.58   49.06                                                
  4 Rickert, Natalie M        16 SFHS-AM                   NT    1:35.59  
      43.27   52.32                                                
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lynch, Kyle P             15 SFHS-AM                   NT    1:02.47  
      29.32   33.15                                                
  2 Medvitz, Jake                MONT-AM              1:03.78    1:07.32  
      29.85   37.47                                                
  3 Miller, Ryan A            14 SFHS-AM                   NT    1:10.61  
      32.04   38.57                                                
  4 Mohammad, Saifuddin       15 SFHS-AM                   NT    1:28.93  
      35.05   53.88                                                
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Young, Morgan T           15 SFHS-AM                   NT      59.26  
      28.42   30.84                                                
  2 Ely, Mia R                16 SFHS-AM                   NT    1:01.98  
      29.83   32.15                                                
  3 Burnside, Madison         18 SFHS-AM                   NT    1:04.38  
      30.79   33.59                                                
  4 Zubritzky, Veronica          MONT-AM              1:13.05    1:15.49  
      35.88   39.61                                                
  5 Froehlich, Taylor            MONT-AM                   NT    1:17.07  
  6 Deets, Alicia                MONT-AM              1:32.22    1:34.88  
      45.80   49.08                                                
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cecere, Dante             18 SFHS-AM                   NT      52.28  
      25.42   26.86                                                
  2 May, Ryan                    MONT-AM                53.50      54.48  
      26.65   27.83                                                
  3 Kehl, Blaise                 MONT-AM                55.12      54.83  
      26.60   28.23                                                
  4 Tucker, Carson B          15 SFHS-AM                   NT      55.92  
      26.92   29.00                                                
  5 Francis, Josh             17 SFHS-AM                   NT      56.20  
      26.28   29.92                                                
  6 Giles, Logan                 MONT-AM                55.09      56.52  
      27.42   29.10                                                
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grimenstein, Anna         17 SFHS-AM                   NT    5:45.58  
      31.14   34.27   34.90   35.13   35.20   35.37   35.07   35.28
      34.89   34.33                                                
  2 Guetari, Weeam            14 SFHS-AM                   NT    6:29.03  
      34.60   37.93   38.82   39.54   39.99   39.76   40.10   39.83
      39.65   38.81                                                
  3 Brooks, Taylor            16 SFHS-AM                   NT    6:32.49  
      33.97   37.89   39.20   39.42   39.96   40.35   40.58   40.71
      41.85   38.56                                                
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fincke, Garrett G         15 SFHS-AM                   NT    5:17.93  
      28.74   32.21   32.81   33.04   32.44   32.72   31.84   31.71
      31.27   31.15                                                
  2 Grimenstein, Michael      15 SFHS-AM                   NT    5:35.46  
      29.45   32.83   34.09   34.05   34.37   34.04   34.74   34.57
      34.45   32.87                                                
  3 Nova, Gabriel N           16 SFHS-AM                   NT    5:43.57  
      30.94   33.07   34.53   35.17   35.36   35.21   35.54   35.35
      35.17   33.23                                                
  4 Giles, Parker                MONT-AM                   NT    6:14.64  
      31.36   36.19   37.46   38.26   38.12   38.71   39.36   39.03
      38.38   37.77                                                
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Montour High School-AM  'A'                       2:08.18    2:34.54  
     1) Hermiller, Kate                 2) Deets, Alicia                  
     3) Owens, Nadeya                   4) Safko, Cindy                   
       34.70    42.92    39.18    37.74                                    
 -- South Fayette Varsity-AM  'A'                          NT   X1:47.23  
     1) Duncan, Abbie 16                2) Young, Morgan T 15             
     3) Ely, Mia R 16                   4) Poe, Hailey 16                 
       25.93    26.81    27.93    26.56                                    
 -- South Fayette Varsity-AM  'B'                          NT   X2:00.82  
     1) Barnes, Avrey 17                2) Rickert, Natalie M 16          
     3) Biber, Cassie 17                4) Girman, Abbey A 14             
       29.97    32.88    30.66    27.31                                    
 -- South Fayette Varsity-AM  'C'                          NT   X2:14.80  
     1) Ray, Lexi B                     2) Biber, Alexandra 14            
     3) Stillmak, Meka 17               4) Joshi, Neha 18                 
       29.78    34.23    36.75    34.04                                    
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 South Fayette Varsity-AM  'A'                          NT    1:42.25  
     1) Francis, Josh 17                2) Black, Joseph 16               
     3) Lynch, Kyle P 15                4) Tucker, Carson B 15            
       25.79    25.30    25.44    25.72                                    
  2 Montour High School-AM  'A'                       1:39.83    1:45.20  
     1) Medvitz, Jake                   2) Giles, Logan                   
     3) Giles, Parker                   4) May, Alex                      
       27.27    25.55    27.99    24.39                                    
  3 South Fayette Varsity-AM  'B'                          NT    1:46.48  
     1) Williams, Zach 17               2) Harisonkar, Aadi 15            
     3) Ryan, Jack 17                   4) Freidet, Derek a 14            
       25.79    27.55    28.51    24.63                                    
  4 South Fayette Varsity-AM  'C'                          NT   x2:03.19  
     1) York, Bronco 15                 2) Raikhelkar, Shreyas 16         
     3) Venkatesh, Umesh 15             4) Kithany, Yugi M 14             
       31.11    28.72  1:03.36                                             
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mapel, Andi                  MONT-AM              1:18.37    1:13.90  
      35.93   37.97                                                
  2 Zubritzky, Veronica          MONT-AM              1:25.83    1:32.54  
      45.06   47.48                                                
  3 Hermiller, Kate              MONT-AM              1:33.54    1:34.48  
      45.19   49.29                                                
 -- Duncan, Abbie             16 SFHS-AM                   NT   X1:06.09  
      32.76   33.33                                                
 -- Biber, Cassie             17 SFHS-AM                   NT   X1:19.23  
      39.57   39.66                                                
 -- Correll, Kayden           17 SFHS-AM                   NT   X1:22.97  
      40.11   42.86                                                
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kehl, Blaise                 MONT-AM              1:02.26    1:01.89  
      30.74   31.15                                                
  2 Galioto, Niko C           15 SFHS-AM                   NT    1:02.80  
      30.02   32.78                                                
  3 Reddy, Shyam K            17 SFHS-AM                   NT    1:03.46  
      31.17   32.29                                                
  4 Raikhelkar, Shreyas       16 SFHS-AM                   NT    1:26.34  
      41.62   44.72                                                
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ditzenberger, Rachel         MONT-AM              1:30.94    1:32.23  
      44.15   48.08                                                
  2 Safko, Cindy                 MONT-AM              1:41.59    1:44.50  
      49.16   55.34                                                
  3 Owens, Nadeya                MONT-AM              1:48.30    1:46.66  
      50.58   56.08                                                
 -- Ray, Lexi B                  SFHS-AM                   NT   X1:15.39  
      35.84   39.55                                                
 -- Barnes, Avrey             17 SFHS-AM                   NT   X1:18.62  
      36.95   41.67                                                
 -- Brooks, Taylor            16 SFHS-AM                   NT   X1:25.12  
      39.90   45.22                                                
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 May, Alex                    MONT-AM                   NT    1:10.26  
      33.44   36.82                                                
  2 Giles, Parker                MONT-AM              1:13.47    1:19.63  
      37.86   41.77                                                
 -- Black, Joseph             16 SFHS-AM                   NT   X1:15.84  
      35.11   40.73                                                
 -- Harisonkar, Aadi          15 SFHS-AM                   NT   X1:19.31  
      38.06   41.25                                                
 -- York, Bronco              15 SFHS-AM                   NT   X1:21.53  
      38.28   43.25                                                
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Montour High School-AM  'A'                       4:55.92    5:03.97  
     1) Broad, Delaney                  2) Zubritzky, Veronica            
     3) Ditzenberger, Rachel            4) Mapel, Andi                    
       37.51  1:19.11    39.19  1:26.02    33.27  1:12.96    30.51  1:05.88
 -- South Fayette Varsity-AM  'A'                          NT   X4:05.42  
     1) Duncan, Abbie 16                2) Burnside, Madison 18           
     3) Grimenstein, Anna 17            4) Poe, Hailey 16                 
       28.89    59.65    30.08  1:04.13    29.41  1:01.43    29.00  1:00.21
 -- South Fayette Varsity-AM  'B'                          NT   X4:32.71  
     1) Girman, Abbey A 14              2) Guetari, Weeam 14              
     3) Joshi, Neha 18                  4) Barnes, Avrey 17               
       29.29  1:01.05    33.13  1:09.74    35.72  1:14.89    32.01  1:07.03
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Montour High School-AM  'A'                       3:39.64    3:35.60  
     1) May, Ryan                       2) Kehl, Blaise                   
     3) Giles, Logan                    4) May, Alex                      
       25.76    53.71    26.35    54.61    26.28    55.96    24.53    51.32
 -- South Fayette Varsity-AM  'A'                          NT   X3:34.65  
     1) Grimenstein, Michael 15         2) Tucker, Carson B 15            
     3) Fincke, Garrett G 15            4) Cecere, Dante 18               
       25.78    54.38    25.77    54.21    26.29    54.89    24.19    51.17
 -- South Fayette Varsity-AM  'B'                          NT   X3:47.84  
     1) Francis, Josh 17                2) Miller, Ryan A 14              
     3) Reddy, Shyam K 17               4) Lynch, Kyle P 15               
       27.02    56.76    26.44    56.37    28.25    59.60    26.10    55.11
 -- South Fayette Varsity-AM  'C'                          NT   X4:14.67  
     1) Galioto, Niko C 15              2) Williams, Zach 17              
     3) Mohammad, Saifuddin 15          4) Nova, Gabriel N 16             
       31.86  1:11.76    23.27    54.85    31.11  1:09.46    28.68    58.60
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. South Fayette Varsity                94   2. Montour High School                  59
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. South Fayette Varsity                96   2. Montour High School                  57